Ozonowanie mieszkania - po co to robić i kiedy będę tego potrzebować?

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Co to jest ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania to zyskująca dużą popularność procedura polegająca na poddaniu mieszkania działaniu ozonu - reaktywnego gazu, który jest wytwarzany przez specjalistyczne generatory. Ozonowanie mieszkania niesie za sobą dużo korzyści i rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się właściciele mieszkań, ale niewłaściwie użyty może być bardzo niebezpieczny i o tym także należy pamiętać. Ozonowanie mieszkania powinno być przeprowadzane przez wyspecjalizowanych ekspertów, którzy posiadają doświadczenie i certyfikowany sprzęt pozwalający na przeprowadzenie zabiegu z skutecznie i z należytą starannością a jednocześnie dbałością o bezpieczeństwo.

 

Po co ozonować mieszkanie i do czego może mi się to przydać?

Ozonowanie mieszkania rozwiązuje wiele problemów i przynosi niewymierne korzyści, o których warto wiedzieć, aby w przypadku pojawienia się problemu mieć z tyłu głowy że można je rozwiązać właśnie poprzez skorzystanie z usługi ozonowania.

 

1. Dezynfekcja pomieszczeń i usuwanie koronawirusa

Ozonowanie mieszkań i innych pomieszczeń w czasach pandemii i szalejącego koronawirusa Sars-Cov-2 pozwala na pozbycie się niebezpiecznych patogenów. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu każdy zakątek wyozonowanego mieszkania zostaje dokładnie zdezynfekowany i pozbawiony zagrożenia ze strony wirusów, bakterii i grzybów. Co więcej ozon neutralizuje także mykoplazmy, a my w końcu możemy poczuć się bezpiecznie we własnym domu.

 

2. Ozonowanie mieszkania neutralizuje przykre zapachy

Często spotykamy się z sytuacją w której mieszkańcy przez wiele lat palili papierosy, a zapach dymu tytoniowego przenika ściany i całe wyposażenie mieszkania i co najgorsze uprzykrza życie osobom niepalącym. Często do takich domów nie chcą przychodzić goście, bo po kilkugodzinnym pobycie w takim mieszkaniu ich ubrania śmierdzą papierosami nawet przez kilka tygodni. Innym często występującym w mieszkaniach zapachem jest zapach określany jako "zapach starości" pojawiający się w użytkowanych przez wiele lat pomieszczeniach mieszkalnych. Zapach ten jest specyficzny i nie przeszkadza tak bardzo jak na przykład zapach papierosów, ale jest nieprzyjemny i często chcemy się go pozbyć z pomieszczenia, aby nadać pomieszczeniu nowe życie i je odświeżyć. Inne często spotykane w domach i mieszkaniach sytuacje to przykry zapach spalenizny spowodowany przypaleniem patelni lub smażonej potrawy, który potrafi unosić się w powietrzu jeszcze przez długi czas. I nasze pupile... Który posiadacz psa albo kota nie spotkał się z tym, że jego pupil nasikał w domu. Niestety zapach moczu jest bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Co więcej zwierzęta także wydzielają zapach, który przenika do tkanin i sprawia, że obicia mebli, pościele, dywany i ubrania przybierają zapach zwierzęcia, który może przeszkadzać naszym gościom i osobom, z którymi się spotykamy. To tylko niektóre przykre zapachy obecne w mieszkaniach i domach. Nawet w nowych i świeżo wyremontowanych pomieszczeniach możemy spotkać się z sytuacją, w której doskwiera nam brzydki, przykry zapach. W tym przypadku będą to zapachy tynków, farb, lakierów i unoszący się nieprzyjemny zapach nowych mebli, który w rzeczywistości często jest zapachem klejów i innych chemikaliów stosowanych przy produkcji płyt wiórowych i laminatów, które pokrywają powierzchnie mebli. Także te zapachy są z powodzeniem usuwanie z pomieszczeń przez ozon.

 

3. Odświeżanie mieszkania przed sprzedażą i po wynajmie

Ozon jest często stosowany do odświeżania pomieszczeń, które przez po wiele lat były wynajmowane. Zwykle najemcy nie dbają należycie o mieszkanie i przed przekazaniem mieszkania kolejnemu najemcy trzeba je odświeżyć tak aby podnieść jego wartość. Ozon ma tutaj jeszcze jedną ciekawą właściwość - po wyozonowaniu pomieszczenia utrzymuje się w nim przyjemna woń i wchodzący do niego ludzie postrzegają mieszkanie jako bardziej atrakcyjne i czują się w nim dobrze. Dlatego przed sprzedażą mieszkania powinno się przeprowadzić jego ozonowanie. W tym przypadku ozonowanie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż kilka dni przed oglądaniem mieszkania przez potencjalnego klienta, który na pewno zwróci uwagę na świeżość, która unosi się w pomieszczeniu.

4. Dezynsekcja

Ozon jest gazem, który skutecznie neutralizuje insekty takie jak pluskwy, mrówki, roztocza, kleszcze, komary, mole spożywcze, mole ubraniowe, rybiki cukrowe, muchy, osy, pająki, wszy i obrzeżki. Ta właściwość pozwala na wykorzystanie ozonu w dezynsekcji. Obecność w mieszkaniu niebezpiecznych pluskiew i innych szkodników nie jest niczym przyjemnym, a goście mogą na długo zapamiętać wizytę u nas kiedy zauważą na ścianie dużego pająka albo obecność moli w kuchni. Na te uporczywe problemy ozon jest świetnym rozwiązaniem szczególnie, że nie stanowi on zagrożenia dla żywności, która bezpiecznie może zostać poddana działaniu ozonu wraz z ozonowanymi pomieszczeniami.

 

 

Jakie są zalety ozonowania mieszkania?

Ozon jest gazem, który rozkłada się na życiodajny tlen i w przeciwieństwie do innych metod nie pozostawia po sobie w mieszkaniu żadnych środków chemicznych, które jeszcze przez wiele tygodni od rozpylenia mogą pozostawać na powierzchniach i wpływać negatywnie na domowników i ich zdrowie. Ze względu na wysoką reaktywność ozonu i jego silne właściwości utleniające jest on niesłychanie skuteczny i jednocześnie działa on na wielu polach rozwiązując wszystkie opisane wyżej problemy jednocześnie. Oczywiście w czasie zlecania zabiegu ozonowania eksperci przeprowadzają analizę problemu, bo każdy przypadek jest inny, a sposób ozonowania, stężenia robocze ozonu i czas przeprowadzania ozonowania jest różny w zależności od przypadku wielkości mieszkania i wielu innych czynników.

 

Jak przebiega ozonowanie mieszkania?

Na zabieg ozonowania mieszkania, domu i innych pomieszczeń użytkowych składają się etapy, które wykonywane po sobie gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanej procedury ozonowania pomieszczeń. Profesjonaliści przestrzegają procedur i postępują według wypracowanego przez lata schematu. Jest to jeden z elementów po którym można odróżnić profesjonalną firmę od amatorów.

1. Przeprowadzenie analizy przypadku

Rozmowa eksperta z klientem pozwala na podjęcie decyzji o stężeniu ozonu, które będzie efektywne w przypadku danego problemu, dobierany jest także czas ozonowania pomieszczenia, a ekspert przekazuje zalecenia, które pozwolą na sprawniejsze przeprowadzenie ozonowania. W czasie rozmowy uzgadniamy także datę przeprowadzenia zabiegu oraz ustalamy jego cenę.

 

2. Rozmieszczenie sprzętu i zabezpieczenie pomieszczenia

Z pomieszczenia usuwanie są cenne pamiątki, obrazy i wartościowe kwiaty, a samo pomieszczenie jest uszczelniane i zabezpieczane przed ewentualnym ulatnianiem się ozonu. Pozwala to zapobiec nie tylko uwolnieniu ozonu do sąsiednich lokali, ale także utrzymać wysokie stężenie ozonu, tak aby zabieg był efektywny i skuteczny. Jeśli istnieje ryzyko, że ktoś wejdzie do pomieszczenia to pomieszczenie to jest zabezpieczane, a na drzwiach umieszczana jest informacja z ostrzeżeniem.

 

3. Generowanie ozonu - ozonowanie

Po przygotowaniu pomieszczenia do ozonowania pracownicy włączają generatory i opuszczają pomieszczenie. Generatory wytwarzają ozon, który po upływie określonego czasu osiąga stężenie skuteczne i wypełnia całe pomieszczenie i wszystkie jego zakamarki.

 

4. Weryfikacja stężenie ozonu

W międzyczasie stężenie gazu jest sprawdzanie specjalnym detektorem ozonu, przez co pracownicy wykonujący procedurę mogą być pewni, że ozonowanie będzie skuteczne. Pracownicy wchodzą do pomieszczenia w specjalnym kombinezonie i w specjalnej masce pochłaniającej niebezpieczny ozon.

 

5. Wietrzenie pomieszczenia

Po zakończonym zabiegu generatory zostają wyłączone i po upływie określonego czasu do pomieszczenia wchodzą odpowiednio zabezpieczeni pracownicy i pomieszczenie gruntownie przewietrzone z wykorzystaniem urządzeń gwarantujących wymuszony obieg powietrza. Pozwala to na usunięcie z powietrza cząstek gazu, który w stężeniu powyżej 0.1 ppm jest niebezpieczny dla ludzi.

 

6. Ocena bezpieczeństwa

Po przeprowadzonym wietrzeniu profesjonalna firma przeprowadza pomiar stężenia ozonu w mieszkaniu domu lub pomieszczeniu mieszkalnym, aby upewnić się, że możesz bezpiecznie przebywać w pomieszczeniu.

 

Ile trwa ozonowanie mieszkania?

Czas ozonowania mieszkania zależy od wielu czynników takich jak wielkość pomieszczenia, liczba pokoi i problem, w którego rozwiązaniu należy pomóc. Można przyjąć, że ozonowanie mieszkania lub domu może trwać od dwóch do nawet kilkunastu godzin. Sporadycznie zabieg taki może być podzielony na kilka dni żeby zwiększyć jego skuteczność. Dłużej trwające ozonowanie dotyczy zwykle uporczywych zapachów albo zapachów, których usuwanie jest uciążliwe. Przeciętnie ozonowanie mieszkania trwa około kilku godzin.

 

 Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne dla mnie i moich dzieci?

Bezpieczeństwo ozonowania zależy głównie od tego kto przeprowadza ten zabieg. Jeśli ozonowanie jest wykonane przez ekspertów to zabieg tej jest w pełni bezpieczny i jego przeprowadzenie nie niesie za sobą żadnych niebezpieczeństw. Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem pomiarowym, który pozwala wykryć niebezpieczeństw, do których może należeć na przykład wyciek gazu i skutecznie mu zapobiec. Należy pamiętać, że w czasie przeprowadzania ozonowania mieszkania domownicy nie mogą przebywać w pomieszczeniu, z pomieszczeń należy usunąć także wszystkie zwierzęta poza akwarium z rybami, którego nie trzeba wynosić. Ozon wytwarzany przez markowe i certyfikowane ozonatory nie wytwarzają szkodliwych substancji, a generowany ozon ulega rozpadowi i nie pozostawia po sobie żadnych pozostałości. Wyozonowane mieszkanie jest więc bezpieczne i mogą w nim przebywać zarówno dorośli jak i dzieci, w przeciwieństwie do innych metod wykorzystujących rozpylanie środków chemicznych, po zabiegu ozonowania nie pozostaje osad, mogący negatywnie wpływać na zdrowie.

 

O czym należy pamiętać w czasie ozonowania mieszkania?

 Po podjęciu decyzji, że chcesz rozwiązać swój problem poprzez ozonowanie mieszkania niezwykle ważny jest właściwy wybór firmy. Tylko specjalistyczna i doświadczona ekipa może przeprowadzić zabieg tak żeby był on efektywny i do tego bezpieczny. Po skontaktowaniu się z przedstawicielem firmy przeprowadzającej ozonowanie ekspert przeprowadza rozmowę z klientem w czasie której informuje na co należy zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać.

Skontaktuj się z profesjonalistami przeprowadzającymi ozonowanie mieszkań w Krakowie i okolicach

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.