Co to jest ozon i jakie ma właściwości?

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Co to jest ozon?

Gdy przeczytamy w internecie o ozonowaniu albo usłyszymy od znajomych że ozonowali oni mieszkanie od razu nasuwa nam się pytanie - co to jest ozon i jakie ma właściwości? Ozon jest to cząsteczka w której do dwóch atomów tlenu (O2) zostaje dołączony jeszcze jeden atom, aby utworzyć trójatomową cząsteczkę O3 nazywaną też czasami tritlenem (ang. trioxygen). W warunkach normalnych przybiera on formę jasnoniebieskiego gazu o ostrym i charakterystycznym zapachu, który jest wyczuwalny przez wielu ludzi w powietrzu w stężeniu wynoszącym już 0,1 ppm. Zapach ozonu często bywa określany jako ostry przypominający zapach chlorowego wybielacza. Został on odkryty w 1840 roku przez niemieckiego chemika Christian Friedricha Schönbeina. Cząsteczka taka tworzy się zwykle przy wykorzystaniu dodatkowego źródła energii pozwalającego na przyłączenie trzeciego atomu tlenu do występującej w naturalnych warunkach cząsteczki O2, a więc w środowisku w którym znajduje się tlen cząsteczkowy. Oczywiście, jako że tlen występuje naturalnie w powietrzu a jego zawartość w atmosferze waha się wokół wartości 20,95% objętości atmosfery ziemskiej tj. około 23,25% wagowych, po wykorzystaniu specjalnych generatorów ozon może być generowany z powietrza w pomieszczeniach co pozwala na wykorzystanie jego zadziwiających właściwości. Przy ciśnieniu atmosferycznym i panującej w atmosferze ziemskiej temperaturze ozon jest gazem, a charakterystyczny zapach ozonu możemy sobie skojarzyć z zapachem występującym zaraz po burzy, w czasie której wyładowania atmosferyczne powodują powstawanie w powietrzu cząsteczek ozonu w stężeniu pozwalającym wyczuć jego woń. Gaz ten może być wytwarzany także sztucznie w generatorach ozonu gdzie wykorzystywane jest wysokie napięcie, które powoduje powstawanie tak zwanych wyładowań koronowych, a te z kolei inicjują wytwarzanie ozonu w obecności promieniowania ultrafioletowego (UV). Wzbogacona o jeszcze jeden atom tlenu cząsteczka zyskuje zupełnie nowe właściwości, które są niespotykane w przypadku cząsteczki tlenu.

 

Jakie właściwości ma ozon?

Jak wspomniałem wcześniej ozon że względu na swoją budowę ma właściwości odmienne od tlenu. Tak jak tlen jest gazem, ale już sama jego masa ulega zmianie i staje się on cięższy od powietrza. To sprawia, że gromadzi się głównie przy ziemi i jego efektowne wykorzystanie w pomieszczeniach wymaga dobrze przemyślanego sposobu na jego rozpraszanie tak, aby skutecznie penetrował on wszystkie zakamarki pomieszczeń. Kolejną niezwykłą właściwością ozonu są jego silne właściwości utleniające, co w dużym uproszczeniu oznacza że może on modyfikować substancje chemiczne prowadząc do zmiany ich właściwości, a w efekcie do ich unieszkodliwienia. W przypadku komórek, a przecież komórkową budowę ma wiele drobnoustrojów jak choćby bakterie, ozon utlenia koenzymy NADH i NADPH zaburzając tym samym wiele krytycznych z punktu widzenia komórki procesów w tym proces oddychania komórkowego, w efekcie doprowadzając do śmierci komórki. Zaburzone zostają także inne krytyczne procesy życiowe komórki uniemożliwiające im tworzenie nowych struktur i przeprowadzanie procesów metabolicznych. Działanie ozonu na kwasy tłuszczowe, z których zbudowane są błony komórkowe dochodzi do zaburzenia ich integralności, a w efekcie wycieku cytoplazmy i rozpoczęcia procesów śmierci komórkowej.

 

Jak działa ozon i czy jest on skuteczny?

Ozon ma dużo zalet jeśli chodzi o właściwości dezynfekujące ze względu na wspomniane wyżej silne właściwości utleniające ozonu, wielokrotnie silniejsze od tlenu, które pozwalają wykorzystać ten gaz do niszczenia szerokiego spektrum bakterii, wirusów włączając w to koronawirusa Sars-Cov-2 albo wirusy wywołujące grypę, prionów i grzybów znajdujących się w powietrzu, na powierzchniach oraz przedmiotach. Patogeny te złożone są ze struktur biologicznych, które pod wpływem ozonu ulegają degradacji i przestają zagrażać zdrowiu. Właściwość ta oraz wysoka przenikliwość tego gazu sprawia, że jest on idealny także do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej, która może być źródłem wielu śmiertelnych zagrożeń jak na przykład bakterie wywołujące Legionellozę, które często namnażają się w kanałach wentylacyjnych albo patogenne i zagrażające zdrowiu grzyby. Brzydkie zapachy (odory), które przecież z chemicznego punktu widzenia są lotnymi substancjami chemicznymi, zostają zamienione w cząsteczki nie powodujące przykrych odczuć zapachowych, a przyczyny będące źródłem przykrych zapachów utlenione przez ozon w takim stopniu, że przestają wydzielać brzydkie zapachy i stają się dla nas obojętne. Właściwości utleniające ozonu skutecznie niszczą także wszelkie insekty, których procesy życiowe zostają zakłócone przez działający na nie ozon dzięki czemu pozbywamy się przykrego problemu. Co więcej, utlenione zostają także związki chemiczne będące materiałami budulcowymi jaj insektów, a jak wiadomo niezniszczone jaja mogłyby sprawić, że infekcja powróci na nowo i problem z pluskwami, mrówkami albo innymi pasożytami powróci na nowo.

 

Kiedy ozon jest skuteczny?

Aby ozon był skuteczny w walce z powyższymi problemami muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze musi zostać osiągnięte stężenie skuteczne ozonu, a do jego wytworzenia potrzebne są profesjonalne generatory i wykwalifikowani specjaliści, którzy dobiorą odpowiednie stężenia ozonu do konkretnego problemu, który trzeba rozwiązać, a to wymaga doświadczenia i wiedzy. Nie ma co liczyć na to, że pomieszczenie czy mieszkanie zostanie skutecznie wyozonowane amatorskim sprzętem, który można kupić na popularnych serwisach aukcyjnych, albo który jest wykorzystywany przez amatorów oferujących usługi ozonowania. Generatory muszą produkować duże, rzeczywiste stężenia ozonu, ponadto musi to być ozon dobrej jakości. Taki ozon mogą produkować tylko wysokiej jakości certyfikowane w Polsce generatory, ale ich ceny są wielokrotnie wyższe niż ceny sprzętu sprowadzanego z chin ze względu na proces badań wdrożeniowych i certyfikacji. Tak więc nie ma możliwości, żeby tani generator sprowadzany z chin miał efektywność pozwalającą skutecznie zwalczać powyższe problemy, często takie urządzenia mają wydajność nawet kilkukrotnie niższą niż wydajność certyfikowanych i profesjonalnych ozonatorów. Kolejnym koniecznym do spełnienia warunkiem jest odpowiedni czas ozonowania, dobierany na podstawie doświadczenia, a w razie konieczności odpowiednich obliczeń. I ostatni, najważniejszy z aspektów ozon jest skuteczny wtedy gdy jest bezpieczny. Wejście do pomieszczenia w którym znajduje się ozon albo wdychanie ozonu wyciekającego przez otwory, szpary albo framugi jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby tego uniknąć specjaliści stosują specjalne maski pełnotwarzowe z filtrami zabezpieczającymi drogi oddechowe przed działaniem ozonu. Ponadto, przed wejściem do pomieszczenia w którym przeprowadzano ozonowanie należy dokonać pomiaru stężenia ozonu w powietrzu z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń pomiarowych, tak aby upewnić się, że wejście do pomieszczenia nie stanowi niebezpieczeństwa.

 

Podsumowując skuteczne ozonowanie możliwe jest wtedy gdy:

  1. Zastosujemy odpowiednio dobrane stężenie ozonu, a którego dobrem powinni się zająć wyspecjalizowani eksperci.
  2. Zastosujemy wysokiej jakości certyfikowane i wysoce wydajne generatory produkujące wysokiej jakości ozon.
  3. Zadbamy o prawidłowo dobrany czas ozonowania, od którego zależy powodzenie przeprowadzanego zabiegu ozonowania.
  4. Zadbamy o bezpieczeństwo swoje, współlokatorów i sąsiadów.

Aby spełnić te wszystkie te warunki najlepiej jest skorzystać z usług ekspertów od ozonowania i wyspecjalizowanych firm, co nawet w przypadku cyklicznego ozonowania jest opcją nie tylko najbardziej opłacalną, ale też, co najważniejsze, najbezpieczniejszą dla zlecającego ozonowanie.

 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.